Proč štěně s PP?
Nejčastější hlášky množitelů
V minulém povídání o štěňátkách jsme trochu nakousli téma množitelů. Ale jak se jim vyhnout? Především je třeba říct, že i domácí množeníčko (tj. fenka má jeden vrh štěňat a všichni jsou milováni a opečováváni) je pořád množení psů bez PP a není žádoucí, protože zvyšuje množství psů, kteří se později mohou dostat do útulku, aniž po nich někdo pátrá.
Zde jsou nejčastější hlášky množitelů – ale zdaleka nejsou všechny, tihle pseudochovatelé dokážou vymyslet neuvěřitelné věci.
On nemá PP, protože byl 6. (8., 10.) z vrhu, je nestandardně zbarvený, má nějakou jinou vadu, ale rodiče PP mají – tahle věc už asi 40 let neplatí, rodokmen dostane každý pes po uchovněných rodičích, i kdyby byl patnáctý, puntíkatý nebo měl 3 nohy.
Nemá PP, protože jsme neměli čas uchovnit – spousta plemen k uchovnění potřebuje absolvovat 1-2 výstavy případně bonitaci, tj. maximálně 2 nebo 3 dopoledne strávená v kruhu přátel plemene. Neuchovnění psi jsou častěji proto, že by výběrem neprošli – mají nějakou závažnou exteriérovou vadu (chybí jim zuby, psovi varle, mají špatnou stavbu těla, netypický vzhled), v horším případě i zdravotní vadu (dysplazii kyčlí, loktů, spondylozu, nemocné srdce…) nebo mají vážné povahové a charakterové vady – to vše se může negativně projevit na potomstvu.
My jsme se neshodli s lidmi v chovatelském klubu/nesouhlasíme s tím, jak teď psi vypadají, tak radši chováme bez PP – komu jde o plemeno jako takové, raději nebude chovat vůbec, pokud má takové důvody, nebo přejde k jinému plemeni, kde jsou mezilidské vztahy v klubu vřelejší. Chyby a hádky se samozřejmě dějí, ale produkcí bezpapíráků plemeno opravdu nikdo nevylepší.
Psi bez PP jsou daleko zdravější, papíráci jsou přešlechtění… vážně v dnešní době někdo věří, že výsledkem spojení těch nemocných přešlechtěných psů bude zdravý jedinec?
Rodokmen není potřeba, když nechcete chodit na výstavy, jinak by vám stejně propadnul… a podobně. Pokud se s chovatelem nedohodnete písemně jinak, vlastnictví psa s PP vás k ničemu nezavazuje, kromě správné péče (která se ovšem týká každého zvířete). Nemusíte jezdit na výstavy, zkoušky, bonitace, pokud nebudete sami chtít. Současně to ovšem znamená, pes bude jen pro vaši radost - nebude chovný a nebude mít žádná štěňátka, ať jsou jeho exteriér či povaha jakkoli skvělé. Volba je pouze na vás.
Očkovací průkaz, případně čip ještě nemají, protože jsou malí, průkaz jsme zapomněli/pošleme ho poštou. Nikdo vám ho už nikdy nepošle a nejspíš se už ani nedovoláte, abyste se k němu dobrali. Víte, že mikročip je povinný pro všechny psy nejpozději v 7 týdnech při změně majitele?
Můžeme vám štěně přivézt někam na půl cesty, ať nemusíte tak daleko. Vyvarujte se takových praktik, pokud jste nebyli u chovatele na návštěvě a neznáte ho. Na benzínce nebo parkovišti hypermarketu vám předají štěňátko, které neuvidíte v pohybu (přece ho nebudou pouštět mezi auty, že?). Nezřídka má štěně průjem je apatické nebo zvrací, což ovšem poznáte až cestou domů, neb bylo čerstvě vykoupané a voňavé a „smutné“ bylo, protože ho vzali od maminky. Bonusem si přivezete domů parvovirozu, možná pojedete hned druhý den na veterinu a může se stát, že ani tam pejska nezachrání.
Oni ještě nemají 7 (6) týdnů, ale to nevadí, už papají sami. Určit věk u štěněte je relativně obtížné zejména pro neznalce, ale i když štěňátka přijímají pevnou stravu, je velmi žádoucí, aby zůstala u feny a sourozenců nejméně do 7 týdnů – o socializaci a správné komunikaci s ostatními psy jsme psali v minulém díle.
Kupní smlouva je zbytečná, vidíte, že štěně je krásné a zdravé, my bychom vás nepodvedli… Tam už podvod hledejte velmi intenzivně. Bez kupní smlouvy nemůžete štěně reklamovat a nemůžete nic, pokud vám za 2 dny štěně umře. Divili byste se, kolik lidí koupí parťáka na 15 let klidně za 20 – 30 tisíc a „nepotřebuje“ na to smlouvu.
Množitelé jsou opravdu kreativní a dokážou vymyslet velmi věrohodné důvody, aby se svých štěňat zbavili a zinkasovali peníze. Pokud si nejste jisti, poraďte se s někým zkušeným, nejlépe s dobrým chovatelem nebo veterinářem, klidně si ho přiberte, až si své vysněné štěňátko pojedete vybrat nebo už koupit.
--------------
https://vetkom.cz/zpravy/vetinfo/nejcastejsi-hlasky-mnozitelu-n506710.htm
Oba rodiče musí mít PP a musí být uchovnění (to v rámci ČR znamená):
- Akita musí projít nejméně dvěmi výstavami s oceněním Výborný nebo Velmi dobrý
- musí mít oficiálně vyhodnocený rentgenový snímek na dysplazii kyčelního kloubu – nejhůře do stupně C
- mohou jí chybět maximálně 2 zuby P1 a M3 nebo jejich kombinace
- musí projít bonitací s výsledkem chovný/chovná
BONITACE = bonitace pořádá chovatelský klub, který plemeno zastřešuje (u nás Klub chovatelů málopočetných plemen - www.kchmpp.cz), koná se většinou při klubových výstavách po celé České Republice, na bonitaci můžete Akitu přihlásit od 15 měsíců věku (ale pozor, Akita se může využít v chovu od 18ti měsíců věku), při bonitaci se přepočítávají zuby, měří se výška, kontroluje se skus, povaha (jedinci agresivní a bázliví nejsou připuštěni do chovu), hodnotí se pohyb jak celkový, tak zvlášť předních i zadních končetin, posuzuje se barva a tvar oka, hlava, ucho, kontrolují se varlata,…
PRŮKAZ PŮVODU (PP) = rodný list psa, v ČR vystavuje ČMKU (která spadá pod FCI), v PP jsou uvedené následující informace: čip psa, jméno psa, jméno chovatele psa, jméno majitele psa, všichni předci psa do 4. generace, registrační číslo psa, barva psa a datum narození psa
VÝHODY: víte, že rodiče vaší Akity
- nejsou postiženi těžkým stupněm dysplazie kyčelního kloubu (dědičně podmíněný chybný vývoj kloubů, jedno z nejčastějších ortopedických onemocnění u psů velkých plemen) = snížení rizika postižení DKK u vaší akity
- nejsou agresivní/bázliví
- jsou opravdu akity a nevyroste vám z roztomilého chlupatého štěňátka nějaké jiné plemeno
Nechci psa na výstavy, pes s PP je mi k ničemu.
- PP nikoho nezavazuje k vystavování nebo dalšímu využití psa v chovu
- PP zaručuje příslušnost daného psa k plemeni a prokazuje jeho předky
- pokud si opravdu nechcete pořídit psa s PP -> ADOPTUJTE
NA CO SI DÁT POZOR
„Čistokrevné štěně bez PP“ = Pes bez průkazu původu nemůže být nikdy nazýván čistokrevným. PROČ? Když nelze doložit původ psa, jak víme kdo jsou opravdu rodiče… Je pravda, že čistokrevné štěně bez PP zní lépe než kříženec.
„Štěně bez PP po rodičích s PP“ = Proč tedy majitelé rodiče neuchovnili, aby mohli mít štěňata s PP? Stalo se to náhodou, štěňata jsme neplánovali ( i takováto nečekaná situace se dá bez problému řešit a po splnění podmínek jsou štěňatům PP vydány)
CO ZA TÍM VŠE MŮŽE BÝT – rodiče nebyli uchovněni, protože mají nějaké vady (fyzické, povahové..)
- mají vysoký stupeň postižení DKK
- majitelům se nechtělo platit další peníze spojené s výstavami, uchovněním a zdravotními vyšetřeními (nebyla vyšetřena případná onemocnění, která nejsou okem rozpoznatelná)
„Štěňata jsou z xxx vrhu, proto nemůžou dostat PP“ – lež, štěně z jakéhokoliv vrhu (samozřejmě se musí dodržet podmínky, které u nás jsou 1x vrh za kalendářní rok + fena 18 měsíců – 8 let + pes od 18 měsíců neomezeně) má nárok na PP
„Narodilo se hodně štěňat a PP dostali jen první 4 štěňata“ – opět lež, v dnešní době vždy dostanou všechna narozená štěňata PP
Štěně je poslední z vrhu, proto nedostalo PP? Je nejmenší z vrhu? Má víc bílé barvy, než by mělo mít? Papíry si můžete nechat dodělat později? Celý vrh má papíry, ale vy si svoje štěně můžete koupit bez nich a bude tak levnější?
Toto byly nejčastější lži, které množitelé používají, aby prodali svá štěňata. Než se rozhodnete, že ušetříte a koupíte si štěně bez „papírů“, zjistěte si na kolik by vás mohla přijít léčba různých nemocí, když na ně rodiče nebyli vyšetřeni…
BEZ PP:
S PP: